Mastitin Epidemiyolojisi

Editör(ler): Gillian A. Ryan and Chittaranjan N. Purandare.

Mastitin Epidemiyolojisi

Gillian A. Ryan and Chittaranjan N. Purandare Ana Mesajlar
 • Mastit, emziren annelerin karşılaştığı en yaygın sorunlardan biridir
 • Birçok kadın, mastit veya meme apseleri nedeniyle emzirmeyi bırakır
 • Emzirmeyi desteklemede mastitin önlenmesi çok önemlidir

Emzirme, üreme fizyolojisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Aralarında Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Koleji, DSÖ ve FIGO'nun da bulunduğu çok sayıda uluslararası kuruluş tarafından, ilk 6 ayda bebekleri beslemek için tek besin kaynağı olarak anne sütü tavsiye edilir. Dahası iki yaşına ve hatta ötesine kadar tamamlayıcı uygun gıdalar ile birlikte anne sütü vermeye devam edilmesi önerilir [1, 2]. Ancak birçok kadın, mastit veya meme apseleri nedeniyle emzirmeyi bırakır. Uzmanlar olarak emziren anneleri başarılı bir emzirme dönemi geçirmeleri için desteklemekle kalmamalı, aynı zamanda emzirmenin sonucu olarak ortaya çıkabilecek yaygın sorunlardan ve bu durumları yönetmenin en uygun yollarından da haberdar olmalıyız. Bu hem annenin hem de çocuğun sağlığı ve rahatı için önemlidir. Emzirme zorlukları yaşayan kadınların doğum sonrası depresyona yakalanma riski daha yüksektir, dolayısıyla uygun şekilde izlenmeli, tedavi edilmeli ve yönlendirilmelidir [1].

Mastit, emziren annelerin karşılaştığı en yaygın sorunlardan biridir. Enfeksiyonlu veya enfeksiyonsuz gerçekleşebilen meme enflamasyonudur. Yaygın olarak laktasyonel mastit veya puerperal mastit adını da alır. Laktasyonel mastitin, emziren kadınların yaklaşık %2- 10'unda meydana geldiği tahmin edilmektedir [3, 4], ama rapor edilen vakalar bir popülasyondan diğerine farklılık gösterir ve hatta bazı araştırmalar oranları %30'a kadar yüksek verir [4]. Mastitin en yaygın olarak meydana gelme zamanı, doğumdan sonraki ikinci veya üçüncü haftadır [4]. Meme apsesinin oluşması, mastitin ciddi bir komplikasyonudur. Bu memenin içinde iltihabın belli bir bölgede toplanmasıdır ve karşılaşma sıklığı yaklaşık %0,1-3 arasındadır [5, 6]. Meme apselerinin oluşması, en yaygın olarak doğum sonrasındaki ilk 6 haftada görülür, ama daha sonra da meydana gelebilir [4] ve öncesinde mastit gelişmeden de olabilir

Hastaneye yatmayı gerektirecek mastit vakası azdır. Stafford ve arkadaşlarının yaptığı araştırma [7] 136.459 doğum yapmış anneyi incelemiş ve 127 kadının mastit için hastaneye yattığını belirlemiştir ki bu da sıklığın 10.000 doğumda 9 olduğunu göstermektedir. Her ne kadar genel olarak antibiyotik ile kolayca tedavi edilebilir olsa da tedavi yeterli olmazsa nadiren ölümcül olabilir

nest-43

Bir araştırma, mastitin emzirme yoluyla bebeğe HIV aktarılma riskini de artırdığını öne sürmektedir. [8]. Her ne kadar komplikasyonlar olsa da tipik olarak antibiyotikler ile kolayca tedavi edilebilir ve uygun destek ve eğitim ile emzirme devam ettirilebilir

Referanslar
 1. Amerikan Doğum ve Jinekoloji Koleji Doğum Uzmanlığı Komitesi; Emzirme Uzman Çalışma Grubu: Komite Kanaati No. 658 Özet: doğum uzmanlığının parçası olarak emzirme desteğini optimize etmek. Obstet Gynecol 2016;127:420–421.
 2. Dünya Sağlık Örgütü: Emzirme. http://www.who.int/topics/breastfeeding/en/
 3. Yetersiz Hizmet Alan Kadınlar için Sağlık Hizmetleri Komitesi; Amerikan Doğum ve Jinekoloji Koleji: ACOG Komite Kararı No. 361: emzirme: anne ve bebeğe ilişkin yönleri. Obstet Gynecol 2007;109:479-480.
 4. Çocuk ve Yetişkin Sağlığı ve Gelişimi Departmanı, Dünya Sağlık Örgütü: Mastit - Nedenleri ve Yönetimi. Cenevre, Dünya Sağlık Örgütü, 2000.
 5. Dener C, Inan A: Breast abscesses in lactating women. World J Surg 2003;27:130.
 6. Amir LH, Forster D, McLachlan H, Lumley J: Incidence of breast abscess in lactating women: report from an Australian cohort. BJOG 2004;111:1378.
 7. Stafford I, Hernandez J, Laibl V, Sheffield J, Roberts S, Wendel G Jr: Community-acquired methicillin- resistant Staphylococcus aureus among patients with puerperal mastitis requiring hospitalization. Obstet Gynecol 2008;112:533–537.
 8. Semrau K, Kuhn L, Brooks DR, Cabral H, SinkalaM, Kankasa C, Thea DM, Aldrovandi GM: Dynamics of breast milk HIV-1 RNA with unilateral mastitis or abscess. J Acquir Immune Defic Syndr 2013;62:348–355