Publikacje żywieniowe

Żywienie we wczesnym dzieciństwie: wyzwania i możliwości

Redaktor(zy): Maureen Black, Alison L. Etheridge i Elizabeth A. Offord, Mairead Kiely, Peter S.W Davies. 45

W okresie wczesnego dzieciństwa zachodzi wiele ważnych zmian w rozwoju dzieci. Jest to okres szybkiego rozwoju poznawczego, społeczno-emocjonalnego i fizycznego. Tym „kamieniom milowym” towarzyszą zmiany potrzeb żywieniowych. W 45 numerze The Nest omówiono cieszące się dużym zainteresowaniem tematy dotyczące żywienia małych dzieci, takie jak: rozwój małych dzieci oraz ich potrzeby i niedobory żywieniowe, rola wzbogacania mleka czy znaczenie odpowiedniego spożycia witaminy D i jej poziomu we krwi.

Powiązane artykuły

Rozwój małego dziecka

Autor(zy): Maureen Black

W okresie wczesnego dzieciństwa zachodzi wiele ważnych zmian w rozwoju dzieci, które mają wpływ na ich potrzeby żywieniowe. Nauka samodzielnego jedzenia, początkowo palcami, a następnie z użyciem sztućców rozpoczyna się od momentu, kiedy niemowlęta jedzą to samo, co pozostali członkowie rodziny. Kształtuje to niezależność oraz reguluje ilości spożywanych pokarmów. Neofobia żywieniowa i wybiórcze jedzenie są popularnymi przykładami dążenia małych dzieci do autonomii. W większości przypadków mają charakter przejściowy.

Potrzeby żywieniowe a wzorce żywieniowe u małych dzieci

Autor(zy): Alison L. Eldridge, Elizabeth A. Offord

Diety małych dzieci w wielu krajach są nieprawidłowo zbilansowane. Częstotliwość niedoborów poszczególnych składników odżywczych różni się pomiędzy krajami, w zależności od dostępności żywności i lokalnych nawyków żywieniowych. Na ogół dieta małych dzieci zawiera niewystarczającą ilość błonnika pokarmowego, witaminy D i potasu.

Witamina D u małych dzieci

Autor(zy): Mairead Kiely

Witamina D została zidentyfikowana jako składnik odżywczy, którego niedobór występuje u dzieci w wielu krajach. Badania ankietowe, kohortowe i interwencyjne wykazały, że wzbogacanie żywności spożywanej przez małe dzieci jest bezpiecznym i skutecznym sposobem na zwiększanie spożycia witaminy D i jej poziomu we krwi.

Mleka fortyfikowane w diecie dziecka

Autor(zy): Peter S W Davies

Dzieci w wieku przedszkolnym, szczególnie od 1 do 3 roku życia, są narażone na niedobory wielu ważnych witamin i składników mineralnych, zwłaszcza żelaza i witaminy D. Wykazano, że mleko wzbogacone, uwzględniając mleko modyfikowane dla młodszych dzieci, może w znacznym stopniu przyczyniać się do odpowiedniego spożycia substancji odżywczych w tym ważnym dla wzrostu i rozwoju dziecka okresie.