Publikacje żywieniowe

Znaczenie rozszerzania diety niemowlat

Redaktor(zy): Mary S. Fewtrell, David M. Fleischer, Pinkal Patel, Jatinder Bhatia. 39

Niniejsza broszura jest chroniona prawem autorskim, ale można ją powielać bez uprzedniej pisemnej zgody Instytutu Żywienia Nestlé lub S. Karger AG pod warunkiem podania oryginalnej publikacji.

 
Materiał zawarty w niniejszej broszurze został przekazany jako materiał uprzednio nie publikowany, z wyjątkiem przypadków, w których źródło, z którego pochodzi pewna część materiału ilustracyjnego, zostało podane.

Dołożono wielkich starań, aby informacje zawarte w niniejszej broszurze były dokładne. Jednakże, ani Instytutu Żywienia Nestlé, ani S. Karger AG nie ponoszą odpowiedzialności za błędy lub jakiekolwiek konsekwencje wynikające z użycia informacji zawartych w niniejszej broszurze.

Powiązane artykuły

Czy można programować zdrowie wprowadzając posiłki uzupełniające?

Autor(ski): Mary S. Fewtrell

Wprowadzanie do diety dziecka posiłków uzupełniających może wpływać na ich późniejsze zdrowie poprzez skutki programowania, ale ma także trwały wpływ na preferencje żywnościowe, apetyt oraz nawyki żywieniowe. Opóźnienie rozszerzania diety niemowlęcia do 4-go miesiąca życia może chronić przed późniejszą otyłością, alergiami oraz rozwojem choroby trzewnej. Nie ma jednak wielu dowodów na to, że prolongowanie tego okresu jest istotne w dalszym życiu. Wysoka podaż białka podczas okresu rozszerzania diety może wiązać się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia otyłości.

 

Posiłki uzupełniające a tolerancja pokarmowa

Autor(ski): David M. Fleischer

Dane z randomizowanego badania klinicznego, dotyczącego okresu wprowadzenia do diety orzeszków ziemnych oraz alergii na nie, wyraźnie pokazują, że można zapobiegać wystąpieniu alergii poprzez wcześniejsze wprowadzenie ich do diety niemowlęcia. 
 W trakcie przeprowadzania kolejnych, randomizowanych badań nad tymi zagadnieniami, należy informować środowisko medyczne, iż wczesne wprowadzanie produktów silnie alergizujących może zapobiec alergii pokarmowej.

Wprowadzanie posiłków uzupełniających u wcześniaków

Autor(ski): Pinkal Patel, Jatinder Bhatia

Wcześniaki różnią się potrzebami żywieniowymi, dojrzałością rozwojową od noworodków urodzonych o czasie. Do różnic tych należy także zaliczyć długoterminowe skutki zdrowotne wcześniactwa. Wprowadzenie posiłków uzupełniających jest kluczowym czynnikiem w rozwoju żywienia wcześniaków, który pozwala uniknąć opóźnienia wzrostu oraz innych niedoborów substancji odżywczych. Gotowość rozwojową, w odróżnieniu od wieku chronologicznego, należy traktować jako ważny czynnik do wprowadzenia posiłków uzupełniających.