Publikacje żywieniowe

Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki - fakty i mity

Redaktor(zy): Hanna Szajewska, Clemens Kunz, Yvan Vandenplas. 44

Mikrobiota jelitowa, w tym probiotyki, prebiotyki i synbiotyki, to gorący temat dyskusji w praktyce klinicznej. Aktualnie wiadomo, że nie wszystkie probiotyki i / lub prebiotyki są sobie równe. Korzyści zdrowotne prebiotyków zależą od ich szczepu. W przypadku oligosacharydów mleka kobiecego (HMO) i prebiotyków istotne są skład i budowa cząsteczek.
W tym numerze The Nest przeczytasz artykuły o:
• Korzyściach klinicznych określonych probiotyków, prebiotyków i synbiotyków udowodnionych w badaniach wśród dzieci;
• Różnicach strukturalnych między HMO a innymi prebiotycznymi oligosacharydami i ich wpływie na funkcje fizjologiczne;
• Różnicach między probiotykami i postbiotykami oraz poziomem dowodów naukowych dla stosowania każdego z nich.


Powiązane artykuły

Mikrobiota jelitowa a probiotyki, prebiotyki i synbiotyki

Autor(zy): Hanna Szajewska

Dysbioza, zmieniony skład i / lub aktywność mikrobioty jelitowej przyczyniają się do rozwoju i postępu chorób takich jak alergia, otyłość, zespół jelita drażliwego, martwicze zapalenie jelit, cukrzyca typu 1 i autyzm. W artykule omówiono kliniczne efekty działania probiotyków u dzieci, a także wskazówki co do wyboru właściwego ich rodzaju. Przedstawiono również potencjalny wpływ określonych prebiotyków biorąc pod uwagę, że nie wszystkie probiotyki i / lub prebiotyki mają takie same właściwości. Korzyści zdrowotne prebiotyków zależą od ich szczepu. W przypadku oligosacharydów mleka kobiecego (HMO) i prebiotyków istotne są skład i budowa cząsteczek.

Oligosacharydy mleka kobiecego a oligosacharydy prebiotyczne

Autor(zy): Clemens Kunz

W artykule Clemens Kunz wyjaśnia różnice strukturalne między HMO i innymi prebiotycznymi oligosacharydami oraz ich wpływ na funkcje fizjologiczne tych oligosacharydów. HMO są złożonymi strukturami o wysokim potencjale pełnienia określonych funkcji ze względu na ich budowę (skład monosacharydów i połączenia między nimi). Żaden inny płyn biologiczny nie zawiera tak zróżnicowanych struktur jak mleko kobiece.

Czy probiotyki naprawdę muszą “żyć”?

Autor(zy): Yvan Vandenplas

Chociaż definicja probiotyku wymaga, aby przyjmowane mikroorganizmy były „żywe”, niektóre dane sugerują, że cząsteczki mikroorganizmów i / lub ich metabolity mogą być wystarczające do wywołania korzyści zdrowotnych. Mimo to wciąż potrzeba więcej dowodów, aby potwierdzić te dane. W artykule omówiono różnice między probiotykami i postbiotykami oraz poziom dowodów naukowych każdego z nich.