Mleko i produkty mleczne w odżywianiu człowieka

Redaktor(-rzy) R.A. Clemens, O. Hernell, K. F. Michaelsen NNI Workshop Series Vol.67 , 2011

Podsumowanie

Przez całe życie mleko odgrywa bardzo ważną rolę w zdrowej, prawidłowo zbilansowanej diecie. Początkowo, we wczesnym okresie niemowlęcym, mleko kobiece jest jedynym źródłem pokarmu. Substytuty mleka muszą być dobierane ostrożnie ze względu na fakt, iż powinny być dostosowane do potrzeb niemowlęcia, a efekty ich działania takie jak w przypadku karmienia pokarmem naturalnym. Podczas okresu odstawienia dziecka od piersi, mleko pozostaje ważnym składnikiem diety, ponieważ uzupełnia zapotrzebowanie żywieniowe, np. na białko, minerały itp. Z uwagi na jego pozytywny wpływ na stan kośćca oraz serca, stanowi istotny element diety w wieku szkolnym, młodzieńczym i dorosłym.

Artykuły
  • Spożycie mleka, wapń i witamina D podczas ciąży i w okresie karmienia piersią: wpływ na stan kości matki, zarodka i niemowlęcia w krajach o niskich i wysokich dochodach

    Autor(-rzy): A. Prentice

    Wapń i witamina D są bardzo ważne dla rozwoju kości i utrzymaniu prawidłowej masy kostnej. Wśród minerałów budujących kości, wapń, znajdujący się w pokarmie, spełnia biologiczne zapotrzebowanie niemowlęcia. Jego podaż może być ograniczona w niektórych częściach świata, gdzie dostępność źródeł wapnia dostarczanego w formie pokarmowej jest niewielka. Mleko pochodzenia zwierzęcego jest bogatym źródłem wapnia, a w krajach, gdzie mleko jest wzbogacane dodatkowo witaminą D, jest także nośnikiem tej witaminy. Wyniki bieżących badań wskazują, że u człowieka istnieją psychologiczne mechanizmy wspomagające niezbędny przepływ wapnia pomiędzy łożyskiem a gruczołami sutkowymi i niereagujące na wzrost ilości dostarczonego wapnia. Ta zasada ma zastosowanie w szerokim spektrum poziomu spożycia wapnia u zdrowych osób. Mimo tego, choć jest mało prawdopodobne, by istniało dodatkowe zapotrzebowanie na witaminę D podczas ciąży i karmienia piersią, wiele kobiet ma niski poziom witaminy D. Obniżony poziom witaminy D zwiększa ryzyko wystąpienia osteomalacji, a u potomstwa krzywicy oraz opóźnienia wzrostu i rozwoju układu kostnego. Wśród przedstawicieli władz publicznych, lekarzy i społeczeństwa powinna wzrosnąć świadomość konieczności bezpiecznej ekspozycji na działanie promieni UVB i suplementacji witaminy D u kobiet w wieku reprodukcyjnym, które wchodzą w skład grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia niedoboru tej witaminy.

    Zamknij streszczenie
    Wyświetl PDF